Skutki choroby alkoholowej dotykają właściwie nie tylko samego alkoholika, ale całą rodzinę. Małżonkowie i dzieci osoby uzależnionej od alkoholu często rezygnują z nadziei na normalne życie. Bezradność, wstyd, żal, złość, lęk, poczucie krzywdy – te stany emocjonalne dominują u osób, które skorzystały z terapii współuzależnień. Co robić kiedy twój bliski pije? Jak radzić sobie z alkoholizmem w rodzinie?
Alkoholizm w rodzinie
Życie z osobą uzależnioną od alkoholu wiąże się ze stanem permanentnego napięcia i przeciążenia emocjonalnego. Alkohol w rodzinie pociąga za sobą różne problemy: społeczne i finansowe, kłopoty z prawem, przemoc psychiczną i fizyczną, agresję.
Witam.
Mam męża alkoholika, całe życie pije, ale uważa, że nie jest alkoholikiem, bo nie wynosi z domu rzeczy i wszystkiego nie przepija.
Utrzymuje dom, to może pić. Nie daję już rady z jego piciem , strasznym zachowaniem.
Właściwie, to nie wiem dlaczego z tak strasznie złym człowiekiem jeste..????
Właściwie ,to mogę powiedzieć, że wykańcza mnie psychicznie ,robi to celowo, aby mi dokuczyć, uważa ,że pije bo ja go denerwuję, a jest odwrotnie.
Nigdy nikomu tego nie mówiłam , bo było mi wstyd.
A to on zdradzał, pił, a na dodatek jego rodzina uważała ,że robił to za swoje pieniądze.
Poza tym, tam taż piją.
Koło się zamyka.
Mam po prostu dosyć. Czuję się sama i zgubiona.
Witam,
przede wszystkim w tym momencie Pani najbardziej potrzebuje pomocy. Proszę spróbować znaleźć sobie w Pani okolicy grupę wsparcia AL ANON lub terapię dla osób współuzależnionych. To bardzo pomaga i pozwala zrozumieć wiele problemów o których Pani pisze. Przede wszystkim poczuje Pani że nie jest sama, że są inne kobiety które również każdego dnia mierzą się z problemem choroby alkoholowej w swoim domu i życiu. Zaczną pojawiać się odpowiedzi na wiele pytań, które padły w Pani wpisie, zrozumie Pani z jaką chorobą zmaga się Pani mąż. To naprawdę jedyne rozwiązanie – znalezienie pomocy dla siebie. Tylko tak pomoże Pani mężowi i swojej rodzinie.