Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Czy jestem alkoholikiem? Jeśli się wahasz…
Zobacz również: Objawy choroby alkoholowej
Zadajesz sobie pytanie – czy jestem alkoholikiem?
Zastanów się:
- Czy kiedy nie pijesz alkoholu jakiś czas towarzyszy Ci niepokój, rozdrażnienie lub zdenerwowanie, a może masz poczucie, że nie wytrzymasz długo bez alkoholu?
- Czy pomimo, że wielokrotnie mówiłeś sobie “to już ostatni raz”, wracasz do picia za jakiś czas i pijesz alkohol bez żadnych zahamowań?
- Czy zauważyłeś u siebie zmianę tolerancji na alkohol? Kiedyś upijałeś się kilkoma kieliszkami, dziś potrzebujesz np. całej butelki, aby uzyskać pożądany stan. Kiedyś mogłeś wypić “morze alkoholu” i nie było tego widać. Obecnie już po niewielkiej ilości wypitego alkoholu jesteś nietrzeźwy?
- Czy kiedy przerywasz picie alkoholu występują u Ciebie: bezsenność, pocenie się, stany lękowe, drżenie rąk, a może omamy wzrokowe lub słuchowe?
- Czy pijesz alkohol pomimo widocznych szkód jakie on wyrządza w Twoim życiu?
- Czy po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu masz nieodpartą chęć na dalsze picie i nie wiesz ile wypijesz i kiedy skończysz?
- Czy „przypadkiem” nie wybierasz spotkań, miejsc, osób, o których wiesz, że dają możliwość wypicia?
- Czy potrafisz poprzestać na jednym dniu picia, czy może trwa to kilka dni, tygodni, miesięcy?
- Czy robisz przerwy w piciu, aby udowodnić sobie i innym, że nie jest z Tobą tak źle?
- Czy miewasz tzw. “urwane filmu”?
- Czy wyrzuty sumienia nie powodują u Ciebie kolejnych “zapić”?
- Czy masz poczucie, że tracisz rodzinę, a może już ją straciłeś?
- Czy siadasz za kierownicę po spożyciu alkoholu, a może już miałeś kolizję lub wypadek samochodowy wynikający z Twojego stanu?
- A jak z Twoją wątrobą?
- A jak z seksem? – Pamiętaj, że po czterdziestce 80% mężczyzn, pijących duże ilości alkoholu, staje się impotentami.
- Czy chodzisz do kina, teatru, czytasz książki, słuchasz muzyki, cieszysz się życiem, czy może spędzasz wieczory z “najlepszym przyjacielem” kieliszkiem?
- Czy potrafisz się skoncentrować na pracy, a może myślisz “odwalę co do mnie należy, a potem czas na zasłużonego drinka”?
- Czy planujesz kolejne picie? Czy układasz sobie w głowie jak to będzie, gdzie i z kim?
- Czy kupiłeś ostatnio coś fajnego swoim bliskim, a może szkoda Ci na to pieniędzy, przecież możesz za to kupić tyle, a tyle alkoholu?
- Czy eksperymentujesz z alkoholem np. przerzucasz się na piwo czy wino, bo to w Twoim mniemaniu nie alkohol, a może już pijesz jakieś podłe wynalazki (“wino marki wino”, “ruski spirytus”, “bimber” itp.)
Udzielenie co najmniej trzech twierdzących odpowiedzi jest ostrzeżeniem, że prawdopodobnie są to już początki alkoholizmu i potrzebujesz pomocy. Zapytaj nas jak rozpocząć leczenie uzależnienia od alkoholu.
Jestem alkoholikiem – co dalej?
Osoba chora na alkoholizm nie jest w stanie poradzić sobie sama. Konieczne jest podjęcie leczenia w ośrodku leczenia uzależnień. Rozpocznij leczenie choroby alkoholowej – nie zwlekaj!
“Tragedią młodego człowieka w początkach alkoholizmu jest to, że wie o nim tak mało. Tragedią starego człowieka w nałogu jest to, że wie o nim tak dużo i tak późno…” (Zdzisław Korczak).
Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości!
Powiązane artykuły
Terapia dla kobiet z problemem alkoholowym
Uzależnienie od alkoholu stanowi istotny problem społeczny i zdrowotny,...
Poradnia leczenia alkoholizmu – Gdzie alkoholik może zwrócić się o pomoc?
Osoba chora na alkoholizm nie jest w stanie poradzić sobie sama i rzadko decyduje...
Czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu?
Czy można utrzymać ryzyko szkód zdrowotnych wynikających ze spożycia alkoholu na...
Leczenie alkoholizmu prywatnie – dlaczego warto?
Prywatny Ośrodek Uzależnień Terapie "TU i TERAZ" specjalizuje się na leczeniu...