Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Alkohol a praca zawodowa
Alkoholik w pracy
Alkohol destrukcyjnie wpływa na wykonywanie zadań życiowych oraz zawodowych. To m.in.:
- pogorszenie samopoczucia i postępowania w takich rolach jak bycie: pracownikiem, współpracownikiem, szefem, kierownikiem, właścicielem firmy, studentem;
- opuszczanie pracy, spóźnienia, obniżanie wydajności i sprawności fizycznej oraz umysłowej, straty finansowe;
- ciągle zaniedbywanie obowiązków zawodowych, całkowita utrata sensu pracy, stagnacja rozwoju osobistego i zawodowego.
Praca + stres = zmęczenie = alkohol
Alkohol jest często używany dla relaksu i odpoczynku po długim dniu. Oczywiście pracownicy w miejscu pracy mogą być narażeni na sytuacje stresowe, wynikające z różnych powodów: niedostatecznej organizacji czasu pracy, nieprawidłowego podziału obowiązków zawodowych, przeciążenia pracą lub jej monotonicznością, nieodpowiednimi relacjami ze współpracownikami lub przełożonymi. Żeby wyzbyć się stresu i napięcia, ukoić skołatane nerwy pracownicy sięgają po alkohol. Może też pojawić się złudne przekonanie, że alkohol zwiększa wydajność, przywraca energię lub natchnienie.
Picie przez pracowników może być bardzo kosztowne dla pracodawcy, może również prowadzić do wypadków w miejscu pracy, do sytuacji tragicznych. Alkohol powoduje brak koncentracji i koordynacji w pracy, zmiany nastroju i brak motywacji pracownika.
Alkoholizm pracowników stanowi ogromne obciążenie finansowe dla placówek. Firmy wydają rocznie wiele miliardów złotych związanych z komplikacjami w skutek nadużywania alkoholu przez pracowników. To obejmuje:
- absencję,
- komplikacje zdrowotne,
- wypadki w miejscu pracy,
- inne straty w wydajności.
Nieobecności pracowników w pracy związane z piciem lub z kacem to nie tylko jednostkowy problem firmy, to jeszcze poważny problem dla całego kraju. Polacy w 2018 roku na zwolnieniu chorobowym z powodu zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu spędzili ponad milion (!) dni.
Alkohol w pracy – konsekwencje prawne
Picie alkoholu w pracy, stawienie się w pracy w stanie nietrzeźwym czy na kacu według przepisów Kodeksu Pracy stanowi poważne naruszenie dyscypliny pracowniczej i może skutkować nie tylko nałożeniem na pracownika kary porządkowej, lecz także rozwiązaniem stosunku pracy.
Kierownik zakładu pracy ma nie tylko prawo, ale też obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika w stanie pod wpływem alkoholu albo spożywającego alkohol w czasie pracy. Warto wziąć pod uwagę fakt, że pracownik może być pozbawiony prawa do zasiłku i jednorazowego odszkodowania, jeżeli będąc pod wpływem alkoholu przyczynił się do spowodowania wypadku przy pracy.
Zobacz również: Kiedy zaczyna się alkoholizm? Utrata kontroli nad piciem
Alkoholizm a praca zawodowa – skutki w życiu codziennym
Osoba uzależniona od alkoholu jest coraz mniej zaangażowana w pracę, szuka okazji do picia, jest nieprzewidywalna. Najpierw pracodawcy dbają, aby osoba ta wykonywała mniej odpowiedzialne zadania, potem przełożony przesuwa ją na niższe stanowisko, a w końcu zwalnia z pracy, nie mogąc tolerować kolejnej nieusprawiedliwionej nieobecności lub nieodpowiedzialnego zachowania.
Warto pamiętać, że alkoholik prawie nigdy nie widzi problemu alkoholowego. Winne temu są mechanizmy obronne choroby alkoholowej, które zmieniają sposób myślenia i odczuwania osoby uzależnionej. Alkoholik pije w sposób destrukcyjny, pomimo ponoszonych strat i dowodów na to, że picie niszczy jego życie. Osoba uzależniona żyje w świecie własnych iluzji, jest przekonana, że konsekwencje nadużywania alkoholu nie są aż tak poważne, jak przedstawiają je członkowie rodziny lub koledzy w pracy.
Jeśli chcesz zrezygnować z picia, ważne jest, aby wiedzieć, że nie jesteś sam na swojej drodze do wyzdrowienia. Warto pamiętać, że leczenie alkoholizmu można rozpocząć na każdym etapie rozwoju uzależnienia. Dzięki skutecznej terapii w ośrodku “TU i TERAZ” zawsze możliwy jest powrót do całkowitej trzeźwości.
Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości!
Powiązane artykuły
Czy dzieciństwo i wychowanie ma wpływ na naszą podatność na uzależnienia?
Przyczyn alkoholizmu jest tak wiele, jak wiele jest osób uzależnionych. Każdy...
Terapia alkoholowa – jak się zmienia psychika alkoholika?
Istnieją 4 fazy rozwoju uzależnienia od alkoholu, są także 4 etapy powrotu do...
Przeszkody na drodze do podjęcia leczenia alkoholizmu
Terapeuci i trzeźwiejący alkoholicy twierdzą, że nic tak skutecznie nie...
Fakty i Mity na temat alkoholu
Są zupełnie błędne przekonania na temat spożywania alkoholu, szczególnie w sferze...