Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii?
Uzyskaj Pomoc Natychmiast! +48 669 969 209
KONSULTUJEMY I WSPIERAMY CAŁODOBOWO
Jak leczyć się z alkoholizmu?
Aby przestać pić, musisz zrozumieć kilka ważnych rzeczy. Prawie niemożliwe jest, aby zmienić swój wewnętrzny świat, mentalność, styl życia, do którego przywykłeś przez wiele lat, i zacząć patrzeć na życie tak, jak patrzy na nie osoba trzeźwa z dnia na dzień. To tak, jakby wyrzucić rybę na ląd i czekać, aż od razu zacznie chodzić. Jeśli szukasz sposobu jak leczyć alkoholizm samemu, musisz przygotować się na bardzo trudną i nierówną walkę z nałogiem. Aby przestać pić, musisz ponownie przemyśleć znaczenie alkoholu w swoim życiu, odpowiadając sobie na następujące pytania:
- Uważasz, że nie masz problemu z alkoholem? Jest to powszechne złudzenie. Gdyby tak było, każdy mógłby w każdej chwili przestać pić i nie wracać do tego.
- Czy uważasz, że alkohol nie jest narkotykiem? Dlaczego więc po wyjściu z kolejnego ciągu wracasz do picia raz po raz? Dlaczego konieczne jest picie, aby złagodzić objawy odstawienia alkoholu czyli tzw. kac? Dlatego, że alkohol jest narkotykiem, który powoduje silne uzależnienie fizyczne i psychiczne!
- Czy zawsze jest powód do picia? A czy bez picia radości i smutki bledną w życiu? Nie! Jeśli twój syn się urodził i nie wypiłeś za to, czy twoja radość będzie mniejsza?
- Czy alkohol pomaga Ci się zrelaksować i radzić sobie ze stresem? Czy rozwiązuje te problemy? Oczywiście nie! Ponadto przy użyciu alkoholu osoba traci zdolność do samodzielnego relaksowania się za pomocą innych metod.
- Mocne drinki dodają pewności siebie? Komu? Dla tych, z którymi możesz komunikować się przez butelkę, pewność siebie nie jest potrzebna. A ci, z którymi się komunikujesz i nie masz wystarczającej pewności siebie, nie będą komunikować się z pijaną osobą.
- Myślisz, że rzadko pijesz? Czy istnieją norma i częstotliwość w twoim piciu? Oczywiście nie! Tolerancja na alkohol jest inna dla każdego człowieka. Pamiętaj, że dla jednego spożycie konkretnej dawki alkoholu może przebiegać niemal bez konsekwencji, a dla drugiego będzie się to wiązało z tragicznymi konsekwencjami, w tym z popadnięciem w alkoholizm.
- Czy spożycie alkoholu w małych dawkach jest dobre dla zdrowia? Nie, trucizna nawet w małych dawkach nadal jest trucizną. A szkoda jaką wyrządza alkohol organizmowi, jest niewspółmierna do wyimaginowanych korzyści.
- Czy pijesz, bo uważasz, że alkoholizm jest nieuleczalny? Istnieje wiele przykładów leczenia alkoholizmu, czy zwracasz na nie uwagę? A może nie chcesz ich widzieć? W takim razie czy to nie jest typowe usprawiedliwienie alkoholika żeby nie poddać się terapii?
Po co te wszystkie pytania? Dają do zrozumienia, że osoby uzależnione wywyższają alkohol, przywiązują do niego dużą uwagę. Chociaż w rzeczywistości alkohol nie ma żadnej wartości w naszym życiu. I to jest najważniejsza rzecz do zrozumienia, jeśli chcesz przestać pić alkohol! Pamiętaj, że alkoholizm to podstępna choroba. Jeśli zastanawiasz się czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii, być może to pierwszy sygnał uświadomienia sobie problemu.
Samodzielne leczenie alkoholizmu – czy to możliwe?
Dopiero po zrobieniu pierwszego kroku, przemyśleniu znaczenia „picia” w swoim życiu, a raczej zrozumieniu jego znikomości, można przejść do kolejnego kroku – zadaj sobie pytanie, czy jesteś w stanie samodzielnie przestać pić, czy poradzisz sobie sam w tej bardzo skomplikowanej sytuacji życiowej? Samodzielne, domowe leczenie alkoholizmu może okazać się dużo trudniejsze niż Ci się wydaje.
Czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii?
Nie łudźmy się – prawie każdy prawdziwy alkoholik próbował odstawić butelkę i zacząć żyć od nowa; niestety zawsze te próby kończyły się kolejnym zapiciem i frustracją. Kiedy domowe sposoby leczenia alkoholizmu zawodzą, nie trać dłużej swojego czasu i chęci zerwania z nałogiem. Spróbuj wziąć pod uwagę następne punkty i szczerze zapytaj siebie: „Czy jestem gotowy to wszystko zrealizować bez terapii i fachowej pomocy?”.
- Nie bój się przyszłości! Tak, zmiana życia może być przerażająca, ale pomyśl o tym, czego się boisz? Tylko niepewności, bo nie wiesz, jak żyć na trzeźwo. Ale przecież wszyscy boją się nieznanego, taka jest ludzka natura i jest to absolutnie normalne! Ponadto większość ludzkości prowadzi trzeźwe życie!
- Bądź wierny swojemu słowu! Postanowiłeś przestać pić – nie ulegaj samooszukiwaniu! Żadnego kieliszka, żadnego „lekko”. Pamiętaj, że kryje się za tym nowa runda „walki” z alkoholem. Nie licz na to, że siła woli cię uratuje, tak nie będzie! Po pierwszym kieliszku samokontrola całkowicie zanika. Siła woli jest tak długo, jak długo pozostajesz trzeźwy!
- Naucz się łagodzić stres i relaksować! Może to być dowolne hobby, joga, pilates, medytacja, komunikacja, czytanie książek, muzyka, samorozwój, krzyżówki, majsterkowanie, wreszcie – znajdź swoje! Ten warunek jest niezbędny żeby powoli przyzwyczaić się do relaksu bez szklanki.
- Sport to nie tylko dobry nastrój ale też korzystny wpływ na zdrowie. Sprzyja produkcji endorfin – hormonów szczęścia. Dobry nastrój ułatwi ci radzenie sobie z zadaniami życia.
- Nie pozwól się nudzić! Nie mając nic do roboty, wielu zaczyna pić. Nuda to największy wróg! Napisz sobie plan na wszystkie rodzaje zajęć: pracę, prace domowe (z pewnością wiele z nich skumulowało się podczas picia), sprawy związane z rozwojem życiowym i rodzinnym.
- Zmień otoczenie! Aby przeszłe życie nie cofnęło cię na dno, koniecznie zmień swój krąg społeczny na taki, w którym są tacy ludzie, do których chcesz się stać podobny. Tutaj pomoże Ci komunikacja na nowym poziomie i duch rywalizacji.
Wydaje się, że wcale ten plan nie jest trudny do zrealizowania. Ale czy na pewno?
Z własnego doświadczenia wiemy, że alkoholizm to choroba potężna, przybiegła i przewlekła. To znaczy, że nie warto liczyć wyłącznie na własne siły – rozczarowanie po niepowodzeniu w utrzymaniu abstynencji może całkowicie zniechęcić alkoholika do kolejnych prób zaprzestania picia.
Powtórzmy – nie warto ryzykować. Poradniki podpowiadające jak leczyć alkoholizm samemu mogą wyrządzić Ci więcej krzywdy niż pomóc. Nie łudźmy się – choroba jest perfidna! Trzeba przynajmniej zadzwonić do Ośrodka terapii uzależnień i szczerze powiedzieć o swoim problemie.
Jak leczyć się z alkoholizmu z pomocą specjalistów?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – z pomocą profesjonalistów, w których arsenale znajdują się skuteczne metody leczenia uzależnienia od alkoholu, masz ogromne szanse na pokonanie choroby.
Na ratunek przyjdą terapeuci z programem rehabilitacyjnym, gdzie odkryjesz nowy świat, swoje intencje i możliwości, poznasz nowych przyjaciół, nauczysz się cieszyć trzeźwym życiem. Wyjście z alkoholizmu bez terapii może być bardzo trudne, często nawet niemożliwe. Powierzając się w ręce specjalistów, zyskasz nieocenione wsparcie i pomoc w trudnych chwilach.
Program terapeutyczny Ośrodka leczenia alkoholizmu Tu i Teraz w Krakowie trwa 30 dni i jest skierowany na konsekwentne osiąganie następujących celów:
- Świadomość i akceptacja faktu występowania uzależnienia od alkoholu.
- Zrozumienie destrukcyjnego wpływu alkoholu na twoje życie.
- Eksploracja wewnętrznych zasobów do walki z chorobą alkoholową.
- Znalezienie osobistej motywacji do rzucenia alkoholu.
- Pozbawienie się poczucia winy i niskiej samooceny.
- Kształtowanie nowych zainteresowań, nowych celów życiowych.
- Zdobycie doświadczenia w komunikowaniu się z innymi osobami uzależnionymi od alkoholu, spojrzeniu na własny problem z zewnątrz.
- Stopniowa realizacja zadań i przejmowanie kontroli nad swoimi pragnieniami i myślami.
- Utrata zainteresowania alkoholem, kształtowanie się nowego stylu życia.
Tu znajdziesz więcej informacji na temat leczenia alkoholizmu w Ośrodku Tu i Teraz.
Uczestnicząc w programie odwykowym dla alkoholików, uzależniony rozwiązuje nie tylko problemy wewnętrzne, ale także pilne zadania zewnętrzne:
- Przywraca relacje z rodziną i bliskimi.
- Nakreśla nowe wytyczne i trzeźwe cele życiowe, rozpoczyna pracę nad ich osiągnięciem.
- Wybiera nowy, właściwy tor swego rozwoju osobistego, wraca do swoich prawdziwych wartości, jego życie nabiera sensu.
Dlatego w ośrodku leczenia alkoholizmu Tu i Teraz w Krakowie wiele uwagi poświęca się pracy z krewnymi i przyjaciółmi. Tylko akceptacja choroby alkoholowej przez całą rodzinę daje szansę na powrót do pełni życia.
Ale przede wszystkim swoje uzależnienie od alkoholu musi zaakceptować sam alkoholik. Uświadomienie sobie istnienia problemu i chęci zmiany swojego życia to pierwszy krok do sukcesu. Nie warto jednak nastawiać się na wyjście z alkoholizmu bez terapii. Takie rozwiązanie jest w dużej mierze skazane na niepowodzenie. Ten najważniejszy krok do normalnego życia warto postawić razem z terapeutami Ośrodka Tu i Teraz. Zadzwoń – jesteśmy w stanie Ci pomoc!
Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości!
Powiązane artykuły
Poradnia leczenia alkoholizmu – Gdzie alkoholik może zwrócić się o pomoc?
Osoba chora na alkoholizm nie jest w stanie poradzić sobie sama i rzadko decyduje...
Jak wygląda leczenie w Ośrodku
Alkohol poprawia Ci nastrój, pozwala zapomnieć o problemach. W zamian zabija...
Jeśli się wahasz…
Jeżeli już trafiłeś(aś) na tę stronę, to znak, że alkohol nie jest dla Ciebie...
Leczenie uzależnienia od alkoholu – Role osób najbliższych
Życie z osobą uzależnioną od alkoholu wiąże się ze stanem permanentnego napięcia...