Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Uzależnienie od alkoholu – jak zdiagnozować alkoholizm?
Uzyskaj Pomoc Natychmiast! +48 669 969 209
KONSULTUJEMY I WSPIERAMY CAŁODOBOWO
Poniżej przedstawiono podstawowe punkty dotyczące utraty kontroli nad piciem i świadczące o uzależnieniu od alkoholu:
- niemożność skutecznego decydowania o momencie przerwania picia;
- ustalanie limitów ilości alkoholu, które później są łamane;
- spożywanie alkoholu bez uprzedniego planowania picia, poszukiwanie okazji do wypicia alkoholu;
- picie w sposób „dopóki mogę” – osoba nie jest w stanie zakończyć picia zanim nie skończy się alkohol.
Głód alkoholowy. Objawy abstynencyjne a diagnoza uzależnienia od alkoholu
Głód alkoholowy można zdefiniować jako silną, natrętną potrzebę spożywania alkoholu. Jest to mocny wewnętrzny przymus picia, często połączony z poczuciem bezradności, lęku, agresywnym zachowaniem, napięciem itp.
Następnego dnia po upiciu alkoholik czuje się ciężko chory, ma objawy zatrucia alkoholowego – bóle głowy, ogólne rozbicie, rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją uwagi, niezdolność do dłuższego wysiłku fizycznego i umysłowego, nudności i wymioty. Ten stan jest nazywany „kacem”.
Do objawów zatrucia dołącza się objawy zespołu abstynencyjnego: po przerywaniu picia pojawiają się specyficzne stany i symptomy – niepokój i drażliwość, ogólna słabość, poty, torsje, wymioty, biegunki, drżenie kończyn, bezsenność, lęki, zaburzenia świadomości. W związku z tym alkoholik musi „klinować” – dostarczać organizmowi niezbędnej dawki alkoholu w celu zmniejszenia objawów abstynencyjnych, ustąpienia bólów i słabości, przywrócenia energii i koncentracji, umożliwienia myślenia. W tak destrukcyjny sposób alkoholik powraca do „normalnego” funkcjonowania. Trwa to jednak krótko, ponieważ alkohol jest stopniowo eliminowany („spalany”) z organizmu, a objawy powracają. Wówczas następuje kolejne uzupełnianie alkoholu. Zaczyna się ciąg alkoholowy.
Diagnoza alkoholizmu
W trakcie terapii alkoholowej pacjenci Ośrodka Uzależnień „TU i TERAZ” piszą własną autodiagnozę uzależnienia, w której mogą uzyskać prawdziwy obraz swojego uzależnienia. Kolejną możliwością diagnozy uzależnienia od alkoholu – sprawdzenia, czy alkohol jest problemem w ich życiu – jest test, w którym starają się odpowiedzieć na kilka prostych pytań pomocnych w podjęciu właściwej decyzji. Udzielenie co najmniej trzech odpowiedzi „tak” jest ostrzeżeniem, że prawdopodobnie już mają poważny problem z alkoholem i potrzebują pomocy terapeutycznej.
Pamiętaj, że osoba chora na alkoholizm nie jest w stanie poradzić sobie sama (pewnie już masz własne przykre doświadczenia…). Konieczne jest więc leczenie w ośrodku specjalistycznym. Nie zwlekaj! Rozpocznij leczenie choroby alkoholowej tu i teraz!
Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości!
Powiązane artykuły
Dlaczego alkohol uzależnia – jak i kiedy zaczyna się alkoholizm?
Do dziś nie znaleziono wyczerpującej odpowiedzi na pytanie – skąd bierze się...
Jak wpływa alkohol na życie seksualne
Regularne używanie alkoholu powoduje choroby somatyczne, w tym schorzenia...
Fakty i Mity na temat alkoholu
Są zupełnie błędne przekonania na temat spożywania alkoholu, szczególnie w sferze...
Jak rozpoznać manipulacje alkoholika?
„Ludzie dają się manipulować, bo nie wiedzą, że są manipulowani”. Czym jest...