Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Fakty i Mity na temat alkoholu
Najczęstsze mity o alkoholu
Prezentujemy często powtarzane mity alkoholowe, które zestawiamy z faktami. Wiele wskazanych przez nas stwierdzeń ma niewiele wspólnego z prawdą.
MIT: Alkohol odpręża i relaksuje
FAKT: Alkohol nie jest rozwiązaniem ani sposobem na chandrę, depresję czy problemy w pracy albo w domu. Po spożyciu przez krótki czas można zapomnieć o problemach i czuć odprężenie, jednak alkohol nie sprawi, że troski znikną z naszego życia. Alkohol nie relaksuje, a wywołuje większą nerwowość i rozdrażnienie — po wytrzeźwieniu wraca się do problemów z większą siłą. Alkohol nie jest środkiem na zdenerwowanie, ponieważ działa uśmierzająco i depresyjnie. „Relaks” alkoholowy jest niczym więcej, niż ucieczką od rzeczywistości.
MIT: Piwo to nie alkohol
FAKT: W małym piwie znajduje się tyle samo alkoholu co w kieliszku wódki! Opinia, że piwo nie zawiera alkoholu może wynikać z tego, że jest on mniej w nim wyczuwalny. Tymczasem w 250 ml 5% piwa znajduje się tyle samo alkoholu co w 100 ml 12% wina czy 30 ml 40% wódki. Szkody zdrowotne i rozwój choroby alkoholowej mogą pojawić się u osób, które piją tylko i wyłącznie piwo.
MIT: Alkohol pomaga na sen
FAKT: Alkohol co prawda rzeczywiście wzmaga senność, ale jest to działanie chwilowe i nie daje snu, który zapewnia wypoczynek. Zaśnięcie po spożyciu alkoholu jest wynikiem toksycznego działania alkoholu na mózg (zatrucia alkoholem). Sen nie jest wówczas naturalny (fizjologiczny), który zregeneruje i uspokoi.
MIT: Alkohol rozgrzewa
FAKT: Efekt rozgrzania po wypiciu alkoholu jest tylko chwilowy. Poczucie ciepła spowodowane napłynięciem do rozszerzonych naczyń skórnych ciepłej krwi “ze środka” organizmu. Po chwili ochłodzona krew wraca do narządów wewnętrznych, zaburzając ich funkcjonowanie. Efekt jest zatem odwrotny od oczekiwanego – przeziębienia, zapalenia płuc, podatność na infekcje itd.
MIT: Alkohol dodaje energii, wzmacnia i krzepi
FAKT: Alkohol sprawia mylne wrażenie, gdyż pobudza, co pozwala chwilowo zapomnieć o zmęczeniu. Wykonując ćwiczenia fizyczne lub ciężką pracę pod wpływem alkoholu narażamy się na kontuzję.
MIT: Mężczyźni mają „mocniejszą głowę” i są mniej podatni na działanie alkoholu niż kobiety
FAKT: Tak, po wypiciu tej samej ilości alkoholu, jego stężenie będzie mniejsze w organizmie mężczyzny niż kobiety, jednak to wcale nie oznacza, że mężczyzna może pić bezkarnie. Zdarza się, że przy bardzo podobnym sposobie picia straty zdrowotne pojawiają się u mężczyzny wcześniej niż u kobiety. Sposób reagowania na alkohol zależy raczej od indywidualnych cech organizmu, stanu zdrowia, sposobu odżywiania się, wagi, stylu życia itp.
MIT: Alkohol może zastępować pokarm
FAKT: Alkohol nie zastąpi posiłku bogatego w węglowodany, białka i tłuszcze, które są konieczne do funkcjonowania organizmu. Nie jest źródłem energii, a nawet osłabia wchłanianie się pokarmów. Jest toksyczny i kaloryczny, dostarcza jedynie tzw. pustych kalorii (z 1 grama ok. 7 kcal.)
MIT: Alkohol poprawia sprawność psychofizyczną
FAKT: Jest wręcz odwrotnie – według badań psychometrycznych reakcje kierowców (nawet po niewielkich dawkach alkoholu!) mogą wydłużać się aż dwukrotnie, czyli o około 0,3-0,5 sek.
MIT: Alkoholicy – ludzie z marginesu
FAKT: Problem z alkoholem dotyka każdego – nie tylko degeneratów czy osoby z tzw. półświatka. Tylko 3-5% wszystkich alkoholików to osoby zmarginalizowane. Przeważająca większość, czyli 95-97%, mieści się w przekroju całego społeczeństwa. Ludźmi uzależnionymi od alkoholu są przeważnie normalnie pracujący, posiadający rodziny, często szanowani obywatele.
Czujesz, że masz problem? Poznaj prawdę o alkoholu
Jeśli uważasz, że dotyczy Cię problem alkoholowy, skontaktuj się z nami! Jesteśmy w stanie Ci pomóc. Dzięki skutecznej terapii w ośrodku uzależneiń TU i TERAZ zawsze możliwy jest powrót do całkowitej trzeźwości.
Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości!
Powiązane artykuły
Zachowania świadczące o problemie alkoholowym
Czy jesteś osobą uzależnioną od alkoholu? Czy wiesz, że ważniejsze są rodzaje i...
Zespół abstynencyjny – zespół odstawienia alkoholu
Zespół abstynencyjny to zaburzenia psychiczne i somatyczne wynikające z nagłego...
Objawy choroby alkoholowej
Do dziś wielu ludzi postrzegaalkoholizm w kategoriach moralnych, dla wielu...
Poradnia leczenia alkoholizmu – Gdzie alkoholik może zwrócić się o pomoc?
Osoba chora na alkoholizm nie jest w stanie poradzić sobie sama i rzadko decyduje...