Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Jak rozpoznać manipulacje alkoholika?
„Ludzie dają się manipulować,
bo nie wiedzą, że są manipulowani”.
Czym jest manipulacja w ogóle i w jaki sposób osoba cierpiąca na alkoholizm manipuluje otoczeniem? Alkoholik czyli osoba, dla której kłamanie i oszukiwanie dla własnych korzyści stało się normą, bardzo często ucieka się do różnego rodzaju intryg i manipulacji żeby ukryć swój problem, albo po prostu zdobyć alkohol.
Manipulacja jest działaniem, którego celem jest wywieranie wpływu na jednostkę lub grupę w taki sposób, by ta nieświadomie realizowała polecenia manipulatora, postrzegając je jako swoją własną wolę.
5 najważniejszych powodów, dla których alkoholicy próbują tobą manipulować
Manipulacje alkoholika mogą przybierać różne formy, ale też mogą wynikać z wielu przyczyn i prowadzić do różnych celów. Aby zrozumieć jak manipuluje alkoholik, warto poznać najważniejsze powody, dlaczego manipulacje alkoholika w ogóle mają miejsce.
1. Chcą mieć kontrolę. Osoby uzależnione od alkoholu czują się bezsilnymi i bezradnymi, ponieważ kieruje nimi mocny przymus picia. Aby to zrekompensować, alkoholicy pragną kierować innymi ludźmi.
2. Usprawiedliwiają swoje zachowanie nieodpartym pragnieniem alkoholu. Uzależnienie charakteryzuje się niekontrolowaną fizyczną i psychiczną potrzebą spożycia alkoholu, której trudno się oprzeć pomimo groźby konsekwencji. Alkoholicy dokładają wszelkich starań, aby uzyskać dostęp do alkoholu i usprawiedliwiają kłamstwa i manipulacje z tym związane.
3. Zaburzenia funkcji poznawczych. Uzależnienie od alkoholu upośledza funkcjonowanie mózgu, utrudniając jasne myślenie i podejmowanie decyzji. Chociaż wykształceni i odnoszący sukcesy alkoholicy są w stanie utrzymać się na powierzchni przez długi czas, w końcu uzależnienie rujnuje ich życie.
4. Rozpacz i desperacja mają pierwszeństwo przed poczuciem moralności. Alkoholicy odczuwają silną fizyczną i psychiczną potrzebę picia alkoholu. Obsesja podporządkowuje wszystkie myśli, działania i pragnienia osoby uzależnionej, dopóki nie zostanie zaspokojona. W tym stanie nic innego nie ma znaczenia dla alkoholika, nawet ból i cierpienie, jakie zadają bliskim.
5. Paraliżująca wina. Chociaż alkoholik może być świadomy szkód, które wyrządził, poczucie winy i wstydu są dla niego zbyt wielkie, by sobie z nimi poradzić. Wstydzi się prosić o pomoc lub czuje, że jest już za późno na naprawę. Dlatego też pijaństwo, kłamstwa i manipulacja trwają nadal.
Przykłady manipulacji alkoholika
Osoby uzależnione od alkoholu permanentnie wykorzystują bliskich na swoją korzyść. Jak manipuluje alkoholik? Oto kilka przykładów.
- Alkoholicy proszą o pieniądze po kolei od wszystkich krewnych. Po odrzuceniu przez jednego, zwracają się do drugiego z tą samą prośbą.
- Alkoholicy prowokują konflikty wśród braci i sióstr, powodują kłótnie między przyjaciółmi, by tylko pośredniczyć i odgrywać rolę rozjemców, licząc na nagrodę.
- Alkoholik bardzo często posługuje się szantażem aby osoba, z którą rozmawia spełniła jego żądanie. Tym samym grozi, że może ją skrzywdzić, znieważyć lub publicznie upokorzyć, jeśli mu odmówi.
- Alkoholicy wpadają we wściekłość. Wtedy rzucają i łamią różne przedmioty, trzaskają drzwiami i krzyczą na otoczenie.
- Alkoholik może próbować zachowywać normalnie, robić różnego rodzaju miłe przysługi, jak np. zaproszenie na kolację, czy odwiezienie do pracy, aby inni uwierzyli w jego przemianę.
- Alkoholik grozi, że zrobi sobie krzywdę, a nawet się zabije, jeśli nie pójdziesz na ustępstwa.
- Alkoholicy oskarżają innych ludzi lub okoliczności, zamiast przyznać się do winy.
- Alkoholicy uciekają od odpowiedzialności za swoje działania, powołując się na genetykę i traumę z dzieciństwa.
- Alkoholik zrzuca winę na innych twierdząc, że to właśnie toksyczne relacje z nimi są przyczynami sięgania po kieliszek i uzależnienia.
Jak rozpoznać manipulacje alkoholika?
Niestety manipulację, nie zawsze łatwo jest rozpoznać. Szczególnie, kiedy dotyczy to działania osoby, na której Ci zależy. Pierwszym krokiem do rozpoznania problemu jest ocena, jak się czujesz podczas interakcji z tą osobą. Jeśli czujesz się wykorzystany, przestraszony, zawstydzony lub zdezorientowany, być może padłeś ofiarą przemocy emocjonalnej czyli manipulacji alkoholika.
- Alkoholicy nadmiernie dramatyzują sytuację. Często używają słów „zawsze” i „nigdy”, aby opisać siebie i osoby wokół nich.
- Alkoholik zna i wykorzystuje twoje lęki.
- Alkoholik nieustannie przypomina ci o swoim znaczeniu, próbując dominować w związku.
- Alkoholik zachowuje się drastycznie – przerywa, krzyczy i nie daje czasu na odpowiedź, kiedy omawiasz jego zachowanie.
- Staje się uprzejmy i „grzeczny” tylko wtedy, gdy chce coś od siebie dostać.
8 zasad przeciwstawiania się manipulacji alkoholika
Kiedy zdasz sobie sprawę, że dotyczą Cię manipulacje alkoholika pamiętaj, że musisz chronić się przed krzywdą – fizyczną i psychiczną. Masz prawo do swoich opinii, potrzeb i pragnień. Zasługujesz na szacunek. Chociaż alkoholikowi może nie podobać się to, co słyszy, zacznij od ustalania granic. Możesz doceniać i kochać swojego przyjaciela lub współmałżonka cierpiącego na alkoholizm, ale nie powinieneś poświęcać swojego szczęścia, będąc przez niego manipulowanym. Co więcej, broniąc się i odmawiając przestrzegania jego zasad, dasz alkoholikowi znać, że musi się zmienić i szukać pomocy.
Jak wyznaczyć granice, by zatrzymać manipulacje alkoholika?
1. Spokojnie powiedz „nie”.
2. Wyraźnie określ granice osobiste, na przykład: „Nie dam ci pieniędzy”.
3. Komunikuj się otwarcie. Jeśli zauważysz, że zachowanie alkoholika nie jest godne szacunku, powiedz mu o tym wprost.
4. Przypomnij sobie, że nie jesteś źródłem jego problemów. Alkoholik musi przyjąć odpowiedzialność za swoje czyny.
5. Cofnij się. Zachowaj zdrowy dystans i unikaj bliskiego kontaktu, jeśli to możliwe.
6. Twoim priorytetem powinno być dbanie o siebie. Aby manipulacja cię nie zniszczyła, musisz czuć się pewny siebie i być pełen energii – fizycznie i emocjonalnie.
7. Pamiętaj, że to nie ty, a alkoholik jest odpowiedzialny za siebie i swoje samopoczucie.
8. Dołącz do grup wsparcia i ucz się na doświadczeniach innych w podobnych sytuacjach.
Osoby uzależnione od alkoholu manipulują swoich bliskich, przyjaciół i znajomych na wiele sposobów i prawie zawsze wystarczająco skutecznie. Alkoholicy potrafią tak wpływać na drugą osobę, że zaczyna ona wątpić w swoje własne zdolności postrzegania rzeczywistości. Dochodzi wreszcie do momentu, kiedy osoba manipulowana sama nie wie, czy faktycznie ma do czynienia z uzależnieniem, czy tylko jej się wydaje…
Manipulatorzy zazwyczaj nie biorą odpowiedzialności za swoje czyny i słowa. Potrafią ranić i szybko zmieniać temat. Rzucić jakiś krytyczny komentarz, a kiedy reagujesz – oskarżyć Cię o bycie „nienormalnym” lub przewrażliwionym. Rozmowa z nimi przypomina czasem dialog ze ścianą. Wtedy kiedy próbujemy wskazać, że ich zachowanie jest niewłaściwe, natychmiast przystępują do ataku. Włącza się ich system obronny własnego idealnego wizerunku i zaczynają za wszelką cenę go bronić. Na końcu takiej rozmowy możemy nawet mieć poczucie winy, że w ogóle coś do tej osoby powiedzieliśmy.
Pamiętaj – osobie chorej na chorobę alkoholową trudno jest samodzielnie zatrzymać uzależnienie i zmienić swój sposób życia. Każdy alkoholik, by dojrzeć do decyzji o terapii alkoholowej, musi osiągnąć swoje dno. Decyzja o poddaniu się leczeniu w ośrodku uzależnień zawsze jest efektem podobnych bolesnych doświadczeń, które zmuszają alkoholika do uznania, że nie może nadal żyć tak, jak żył.
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń tu i teraz!
Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości!
Powiązane artykuły
Alkoholizm
Uzależnienie od alkoholu, alkoholizm, choroba alkoholowa -wszystkie te określenia...
Padaczka alkoholowa
Padaczka alkoholowa pojawia się po zaprzestaniu picia lub zaraz po znacznym...
Choroba alkoholowa i jej objawy
Do dziś wielu ludzi postrzega alkoholizm w kategoriach moralnych, dla wielu...
Czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu?
Czy można utrzymać ryzyko szkód zdrowotnych wynikających ze spożycia alkoholu na...