Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Jak wpływa alkohol na życie seksualne
Zaburzenia seksualne w uzależnieniu od alkoholu
- Problemy z erekcją. U mężczyzn uzależnionych od alkoholu występują również przewlekłe zaburzenia erekcji – impotencja alkoholowa oraz stopniowy zanik jąder.
- Utrata popędu płciowego, czyli obniżenie libido u alkoholików, dotyczy tak kobiet jak i mężczyzn; jest skutkiem działania alkoholu na metabolizm hormonów płciowych.
- Anorgazmia – niemożność osiągnięcia spełnienia seksualnego u alkoholików. W skutek nadużywania alkoholu dochodzi do uszkodzeń mózgu (neuropatii), czyli procesu degeneracji włókien nerwowych odpowiadających za przesyłanie sygnałów i bodźców.
Wpływ alkoholu na potencję. Impotencja alkoholowa
Według badań naukowców mężczyźni będąc pod wpływem alkoholu potrzebują znaczne więcej czasu na osiągnięcie erekcji. Tak się dzieje, ponieważ alkohol patologicznie wpływa na układ krwionośny, mianowicie destabilizuje ciśnienie tętnicze krwi potrzebne do wzwodu. Oprócz tego alkohol zaburza procesy myślowe i w konsekwencji zmniejsza ochotę na seks.
Często brak erekcji po alkoholu jest wynikiem marskości albo alkoholowego zapalenia wątroby, a także chorób trzustki. Każda z tych chorób może się objawiać zaburzeniami wzwodu, a w konsekwencji impotencją alkoholową.
Wpływ alkoholu na pobudzenie i zachowania seksualne kobiet
Z jednej strony alkohol zwiększa pożądanie. Z drugiej jednak strony, w ten sposób alkohol działa jedynie w sferze umysłowej. Fizjologiczne wskaźniki są odwrotne – po wypiciu alkoholu reakcje seksualne ulegają osłabieniu. Im więcej kobieta wypije alkoholu, tym w jej odczuciu jest bardziej podniecona, a tym słabsze są jej reakcje seksualne w ciele.
Zachowania seksualne pijących kobiet też odbiegają od normy: z jednej strony alkohol działa „odhamowująco”, z drugiej zaś – wiele kobiet pod wpływem alkoholu znacznie rzadziej decydują się na seks, niż kiedy są trzeźwe. Razem z tym kobiety-alkoholiczki częściej angażują się w niestandardowe formy seksu dlatego mają wyższy wskaźnik chorób przekazywanych drogą płciową.
Alkohol a pobudzenie i reakcje seksualne mężczyzn
Podobnie jak u kobiet, reakcje seksualne mężczyzn odbiegają od normy po wypiciu alkoholu, chodzi przede wszystko o stłumienie reakcji seksualnych – niezdolności do odbycia stosunku seksualnego. Zdarza się, że czasem to problemy seksualne mężczyzn poprzedzają ich wejście na drogę uzależnienia od alkoholu. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn mających problemy z przedwczesnym wytryskiem, ponieważ alkohol wydłuża czas reakcji seksualnych.
Seks po alkoholu. Jak alkohol wpływa na życie seksualne?
U osób regularnie spożywających alkohol mogą pojawić się takie problemy, jak impotencja, opóźnienie lub brak wytrysku (u mężczyzn), problemy w osiągnięciu orgazmu i zmniejszony popęd seksualny. W zaawansowanej i chronicznej fazie choroby alkoholowej może wystąpić pełna i nieodwracalna impotencja jako wynik uszkodzenia podwzgórza i przysadki mózgowej. Dochodzi również do zmian w strukturze tkanki jąder oraz ich unerwienia, co powoduje ich atrofię i stłuszczenie.
Czy te poważne problemy da się zredukować po zaprzestaniu picia? Wszystko zależy od fazy choroby alkoholowej oraz stopnia uszkodzenia organizmu alkoholika. Sugerujemy, że potrzeba mniej więcej roku abstynencji, aby wrócić do sprawności seksualnej. Warto pamiętać, że alkohol destrukcyjnie wpływa na układ nerwowy, trawienny, krwionośny oraz na występowanie chorób psychicznych. Decyzja o poddaniu się leczeniu w ośrodku uzależnień zawsze jest efektem podobnych bolesnych doświadczeń, które zmuszają alkoholika do uznania, że jest mu potrzebna specjalistyczna terapia alkoholowa.
Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości!
Powiązane artykuły
Uzależnienie od alkoholu – jak zdiagnozować alkoholizm?
Poniżej przedstawiono podstawowe punkty dotyczące utraty kontroli nad piciem...
Alkohol a sen – czyli jak alkohol wpływa na nasz sen?
Wśród wielu osób panuje przekonanie, że alkohol to dobry środek nasenny. To...
Alkoholizm
Uzależnienie od alkoholu, alkoholizm, choroba alkoholowa -wszystkie te określenia...
Mechanizmy obronne choroby alkoholowej
Mechanizm alkoholizmu prowadzi do tego, że alkoholik najpierw pije, a dopiero...