Problem uzależnienia najprościej zdefiniować jako silną i nabytą potrzebę wykonywania jakiejś czynności lub zażycia konkretnej substancji zmieniającej świadomość. Choć nałogi różnią się od siebie, to jednak wszystkie formy uzależnienia łączy pięć charakterystycznych cech:
- Zachowania, czynności lub przyjmowanie substancji są regularne, częste i nawykowe.
- Czynności, zachowania czy stosowanie substancji odznaczają się koniecznością lub przymusem, pochłaniają znaczną część codziennego czasu oraz trudno z nimi zerwać (trwale lub całkowicie).
- Wszystkie nałogi są przyczyną problemów zdrowotnych, społecznych i finansowych uzależnionego oraz jego najbliższego otoczenia.
- W trakcie uzależnienia od środków psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, leki) pojawia się zjawisko tolerancji (adaptacji), co wymaga zwiększonego przyjmowania konkretnej substancji.
- Brak alkoholu lub narkotyków (leków) wywołuje zespół abstynencyjny, co uniemożliwia osobie uzależnionej prawidłowe funkcjonowanie i często stanowi przyczynę licznych dolegliwości.
Powyższe symptomy pojawiają się w różnych nałogach m.in. alkoholizmie, narkomanii, lekomanii. W momencie zaobserwowania ich u siebie bądź bliskiej osoby warto skontaktować się z ośrodkiem leczenia uzależnień “Tu i Teraz”, który oferuje mieszkańcom Warszawy i okolic profesjonalną pomoc. Osoby uzależnione mogą skorzystać z indywidualnych i grupowych terapii prowadzonych przez certyfikowanych specjalistów, a podczas pobytu są pod nieustanną opieką lekarzy i specjalistów.