Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Leczenie uzależnienia od alkoholu – Role osób najbliższych
Uzależnienie od alkoholu dotyczy nie tylko samego alkoholika, ale również jego otoczenia – szczególnie tego najbliższego. Alkoholizm odbija się nie tylko na zdrowiu somatycznym człowieka, ale również na jego psychice i relacjach z innymi ludźmi.
Zobacz również: Do jakich chorób somatycznych może doprowadzić alkoholizm?
Stopniowo każdy domownik staje się podatny na obsesję alkoholową, mianowicie zaczyna koncentrować swoje życie wokół alkoholu. Rodzina myśli ciągle o tym, czy „ich” alkoholik się dziś napije, czy nie. Co jeszcze można zrobić, by się nie napił. Jak się zachować, gdy przyjdzie pijany. Życie bliskiej osoby zostało zależne od alkoholu. Właśnie dlatego współmałżonków, dorastające dzieci i inne najbliższe osoby nazywa się osobami współuzależnionymi.
Czym charakteryzuje się osoba współuzależniona?
- Uporczywie koncentruje swoje myśli, uczucia, zachowania wokół picia współmałżonka, partnera, rodzica, brata, siostry itd.
- Coraz więcej energii i czasu zabiera jej ratowanie alkoholika oraz rodziny przed negatywnymi skutkami picia.
- Wstydzi się przed ludźmi tego, co dzieje się w domu i skrzętnie to ukrywa.
- Nie potrafi się bawić ani odprężyć, bezustannie odczuwa napięcie.
- Ignoruje swoje potrzeby i ma często obniżony nastrój, użala się nad sobą.
- Cierpi na bezsenność, nerwicę, depresję, coraz częściej sięga po leki uspokajające.
- Odczuwa lęk przed porzuceniem oraz niemożność rozstania się z osobą pijącą.
Najważniejsze jest, żeby członkowie rodziny, w której rozwija się uzależnienie, nie zaprzeczali problemowi. Terapia współuzależnienia od alkoholu musi odbywać się na pełnej świadomości obu stron. Jednak w zaawansowanym stopniu rozwoju alkoholizmu osoba uzależniona ma poważne problemy z psychiką, przez co dotarcie do niej nie jest łatwe.
Praca z rodzinami z problemem uzależnienia od alkoholu przebiega na kilku płaszczyznach: terapia indywidualna lub grupowa, spotkania w ramach terapii rodzinnej, uczestnictwo w grupach wsparcia. Praca terapeutyczna z rodzinami ma na celu zmianę procesów emocjonalnych i porozumiewania się.
Zobacz również: Rodzina alkoholika – Od cierpienia do współuzależnienia
Informacje dotyczące leczenia uzależnienia dla członków rodziny
- Leczenie uzależnienia jest procesem długoterminowym, może trwać nawet 2 lata.
- W przebiegu leczenia uzależnienia możliwe są nawroty choroby alkoholowej.
- Jeśli rodzina poradziła sobie z problemem uzależnienia, nie oznacza to, że ten problem w sytuacji stresu lub niestosowania się do zaleceń terapeutycznych nie powróci.
- Zaprzestanie picia jest możliwe na każdym etapie uzależnienia, wymaga czasami interdyscyplinarnych oddziaływań.
- Podejmując zmianę, warto pamiętać, że istnieje kilka jej etapów:
- na samym początku nie myśli się o zmianie, zaprzecza się problemowi,
- następnie przychodzi refleksja, że problem istnieje i że warto coś z nim zrobić, warto się wtedy skrupulatnie przygotować do działania poprzez zbieranie informacji, jak sobie z tym problemem poradzić,
- szukanie pomocy specjalistycznej, szukanie sieci wsparcia społecznego, otwarte rozmawianie o problemie.
- Czasami leczenie uzależnienia na początku nie przynosi oczekiwanych rezultatów, jeśli jednak dochodzi do pozytywnych zmian w rodzinie, stanowi to znaczący czynnik pomocy również osobie uzależnionej.
Osoba chora na alkoholizm nie jest w stanie poradzić sobie sama. Konieczne jest podjęcie leczenia w ośrodku leczenia alkoholizmu. Rozpocznij leczenie choroby alkoholowej – nie zwlekaj!
Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości!
Powiązane artykuły
Jeśli się wahasz…
Jeżeli już trafiłeś(aś) na tę stronę, to znak, że alkohol nie jest dla Ciebie...
Jak przekonać osobę uzależnioną do leczenia?
Życie z osobą uzależnioną od alkoholu wiąże się ze stanem cierpienia i stałego...
Poradnia leczenia alkoholizmu – Gdzie alkoholik może zwrócić się o pomoc?
Osoba chora na alkoholizm nie jest w stanie poradzić sobie sama i rzadko decyduje...
Czy uzależnienie od alkoholu może być dziedziczne?
Istotą choroby alkoholowej jest psychiczne i fizyczne oraz społeczne uzależnienie...