Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

Program HALT – skuteczne narzędzie utrzymania trzeźwości
Terapia uzależnienia od alkoholu ma na celu utrzymanie długotrwałej abstynencji. Dlatego tak ważne jest wypracowanie odpowiednich postaw i zachowań, które pozwolą alkoholikowi poradzić sobie z nawrotem choroby alkoholowej oraz głodem alkoholowym. Dużą pomocą w utrzymaniu abstynencji dla alkoholika jest program HALT – technika radzenia sobie z zagrożeniem picia w okresie trzeźwienia.
Czym jest program HALT dla trzeźwiejącego alkoholika?
Program HALT stanowi osiową część filozofii zdrowienia, jest prosty i w tym samym czasie bardzo skuteczny. Program ten powstał we wspólnocie Anonimowych Alkoholików, właśnie trzeźwiejący alkoholicy zauważyli, że są pewne stany psychofizyczne, które mogą zwiększać ryzyko złamania abstynencji.
Głód, złość, samotność, zmęczenie – są to zupełnie naturalne stany dla normalnego człowieka, jednak dla osoby uzależnionej mogą być bardzo niebezpieczne. Jedną z podstawowych funkcji programu HALT jest ostrzeżenie dla osób uzależnionych od alkoholu, aby nie pozostawały w tych stanach zbyt długo. Program HALT również wskazuje, jak można poradzić sobie z wymienionymi wyżej stanami i nie sięgnąć po kieliszek.
Co oznacza HALT i dlaczego alkoholik powinien się zatrzymać?
Nazwa programu HALT składa się z pierwszych liter angielskich słów, które wskazują na stany dużego zagrożenia dla trzeźwości.
- H ‒ hungry, czyli głodny;
- A ‒ angry, czyli zły;
- L ‒ lonely, czyli samotny;
- T ‒ tired, czyli zmęczony.
W języku niemieckim słowo „halt” oznacza stop. Doskonale pasuje to do zachowania trzeźwiejącego alkoholika, by zatrzymał się na chwilę i zapytał siebie samego – czy nie jestem zbyt głodny? Rozgniewany? Samotny? Zmęczony? Jeśli tak, to co powinienem zrobić abym nie poszedł w niewłaściwym kierunku? Faktycznie ten Program przemawia do alkoholika: „Stop! Zatrzymaj się! Nie bądź zbyt głodny, zły, samotny, zmęczony! To zagraża twojej trzeźwości.”
Jak stosować Program HALT?
W trakcie terapii leczenia alkoholizmu pacjenci Ośrodka TU i TERAZ uczą się stosować Program HALT.
NIE BĄDŹ GŁODNY! Starajmy się nie wychodzić z domu bez posiłku – pokusa na kieliszek zwielokrotnia się gdy jesteśmy głodni. Gdy odczujesz głód natychmiast wypij przynajmniej herbatę, szklankę wody mineralnej, soku lub mleka, zjeźdź kanapkę lub batonik.
NIE BĄDŹ ROZGNIEWANY! Złość jest uczuciem naturalnym. Jednak zbyt jej duży poziom jest mocnym powodem sięgnięcia po kieliszek aby odprężyć się i dostać natychmiastowej ulgi. Dobrym rozwiązaniem napięcia psychicznego może być wysiłek fizyczny, spacer, słuchanie ulubionej muzyki. Pomocna będzie rozmowa z terapeutą, spotkanie na mitingu Anonimowych Alkoholików.
NIE BĄDŹ SAMOTNY! Samotność jest dręczącym stanem dla alkoholika, który wywołuje frustrację, bierność, rozżalenie. Izolacja, unikanie kontaktów, apatia mogą być symptomami nawrotu choroby alkoholowej. Dlatego za wszelką cenę należy unikać samotności. Zadzwoń! Porozmawiaj! Idź na miting! Bądź w kontakcie!
NIE BĄDŹ ZMĘCZONY! Oczywiście nie da się całkowicie uniknąć zmęczenia, chodzi o to aby stanu tego nie przedłużać. Prawie każdy alkoholik posiada własne doświadczenie znieczulającego działania alkoholu – stąd złudzenie, że można dostać energii, sięgając po kieliszek. Warto pamiętać, że stan zmęczenia mocno nasila głód alkoholowy, co z kolei może doprowadzić do picia. Tylko naturalny wypoczynek – spacer, relaks, medytacja, sen – dają efekty i przywracają osobie uzależnionej od alkoholu normalne funkcjonowanie.
Utrzymanie efektów odwyku alkoholowego zależy w dużym stopniu od pracy nad sobą
HALT jest programem, który ma wcielić w trzeźwe życie osoby uzależnionej od alkoholu. W trakcie terapii alkoholik powinien nauczyć się zachowywania równowagi uczuciowej zarówno w sukcesach jak i niepowodzeniach, ponieważ tak stan euforii jak i nieprzyjemne emocje mogą wywołać chęć sięgnięcia po alkohol. Należy nauczyć się postępować zgodnie ze zdrowym rozsądkiem a nie z negatywnymi emocjami.
Klienci ośrodka TU i TERAZ w Krakowie otrzymują skuteczne techniki i sprawdzone narzędzia dla dalszego zdrowienia. Należy jednak pamiętać, że utrzymanie efektów terapii zależy w dużym stopniu od pracy nad sobą.
Powiązane artykuły
Czy osoba po terapii alkoholowej może pić piwa bezalkoholowe?
Wśród osób, które przeszły terapię alkoholową, często pojawia się pytanie, czy...
Czym jest destrukcja alkoholowa?
Wiadomo, że istotą choroby alkoholowej jest psychiczne i fizyczne uzależnienie od...
Poradnia leczenia alkoholizmu – Gdzie alkoholik może zwrócić się o pomoc?
Osoba chora na alkoholizm nie jest w stanie poradzić sobie sama i rzadko decyduje...