Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

Terapia alkoholowa – jak się zmienia psychika alkoholika?
Etap I. Początek terapii: zagubienie, zdenerwowanie, chaos emocjonalny
W początkowym okresie – pierwsze 2 tygodnie od momentu zaprzestania picia – osoba uzależniona od alkoholu jest w złej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Czuje się zagubiona, przygnębiona, wypalona emocjonalnie, często ma lęki, niepokój, obniżony nastrój. Odstawienie alkoholu sprawia poczucie pustki, utraty sensu życia. Zachowanie alkoholika w tym okresie jest czasami nieprzewidywalne – poczucie upadku, poniżenia, bezradności, litowania zmienia się na wrogość, złość, frustrację i totalną przekorę.
Etap II. “Miesiąc miodowy”: optymizm, pewność siebie, euforia
Ten przyjemny etap dla osoby uzależnionej trwa do około 45 dni i charakteryzuje się optymistycznym nastawieniem osoby uzależnionej do leczenia – owa osoba jest otwarta, chce zdrowieć, angażuje się w terapię, wierzy w jej sens i skuteczność.
Etap III. Stagnacja: zwątpienie i apatia
Kolejna zmiana psychiki alkoholika pojawia się kilka miesięcy po zaprzestaniu picia. To jest niezwykle trudny czas dla kondycji osoby uzależnionej od alkoholu: spada motywacja do utrzymania trzeźwości, pojawia się zwątpienie w skuteczność terapii alkoholowej. Często dochodzą do tego kłopoty rodzinne, zawodowe, finansowe, społeczne – dociera do osoby uzależnionej, że samo niepicie nie rozwiązuje wszystkich jej problemów. Pojawiają się: apatia, bierność, nuda, frustracja – właśnie w tym okresie dość często dochodzi do nawrotów choroby alkoholowej. Na tym etapie bardzo istotne jest wsparcie osoby uzależnionej przez rodzinę i bliskich.
Etap IV. Rozwiązanie: opanowanie, równowaga, pogoda ducha
To jest etap stabilizacji, tak zwana „faza rozwiązań”. Psychika alkoholika stabilizuje się – nie popada on ani w stany euforyczne, jak to mogło mieć miejsce na etapie „miesiąca miodowego” ani w „doły” przy etapie trzecim.
Realne spojrzenie na sytuacje (czy to nie jest prawdziwa pokora, czyli godzenie się z rzeczywistością?!), radość z odkrywania zalet trzeźwego życia. Razem z tym osoba uzależniona jest świadoma ilości pracy nad sobą, szuka rozwiązań, a nie jak dotychczas usprawiedliwień dla swoich problemów. Mechanizmy obronne uzależnienia, chociaż działają dalej, ale zachodzi mocna zmiana myślenia, stabilizuje się psychika osoby uzależnionej.
Emocje i stan psychiki to bardzo ważne obszary dla osoby uzależnionej od środków psychoaktywnych, gdyż zaniedbanie kondycji psychicznej może skutkować powrotem do nałogu. Potrzebujesz pomocy? – Zadzwoń do Ośrodka Terapie Uzależnień TU i TERAZ! +48 669 969 209.
Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości!
Powiązane artykuły
Objawy choroby alkoholowej
Istotne oznaki alkoholizmu Uzależnienie od alkoholu jest poważnym problemem...
Kobieta i alkohol
Blisko 80% kobiet spożywa alkohol. Kobiety piją średnio znacznie mniej...
Test na alkoholizm – jak rozpoznać problem?
Alkoholizm to niezwykle niebezpieczna choroba, która może występować pod wieloma...
Mechanizmy obronne choroby alkoholowej
Mechanizm alkoholizmu prowadzi do tego, że alkoholik najpierw pije, a dopiero...