Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Test na alkoholizm – jak rozpoznać problem?
Test na objawy alkoholizmu
Poniżej wskazaliśmy główne oznaki alkoholizmu. Obecność co najmniej trzech z nich może wskazywać na początek choroby alkoholowej:
- Alkohol jest często spożywany w dużych ilościach lub przez dłuższy czas niż osoba pijąca zamierzała.
- Osoba ma silne pragnienie ograniczenia spożycia alkoholu. Było kilka nieudanych prób, aby to zrobić.
- Dużo czasu poświęca się na czynności związane z pozyskiwaniem alkoholu; mocne picie ciągami; kilkudniowy kac przed okresowym zaprzestaniem używania alkoholu.
- Osoba jest często pod wpływem alkoholu, kiedy musi wykonywać swoje zawodowe lub rodzinne obowiązki. Ważne obszary życia są porzucane z powodu używania alkoholu.
- Osoba nadal pije, pomimo ponoszenia strat i powstania poważnych problemów spowodowanych przez alkohol (kłótnie rodzinne, zaostrzenia chorób, trudności w pracy).
- Konieczność zwiększenia dawki alkoholu, aby osiągnąć oczekiwany stan upicia się lub zauważalnie mniejszy efekt przy stosowaniu tej samej ilości alkoholu.
- Picie alkoholu w celu złagodzenia kaca lub uniknięcia objawów odstawienia alkoholu (“klinowanie”).
Niebezpieczeństwo alkoholizmu polega na tym, że nie jest on zauważalny na wczesnych etapach. Stymulowany przez społeczeństwo „wskaźnik picia” jest w rzeczywistości znacznie wyższy niż biologiczne zapotrzebowanie alkoholika na alkohol na pierwszym etapie, kiedy alkohol jest spożywany dla „zabawy”. A odróżnienie alkoholizmu od „niealkoholizmu” jest obiektywnie trudne. Główna różnica jest subiektywna. Jak powiedział znany narkolog dr E.E. Bekhtel: „Zdrowa osoba idzie na imprezę ze względu na towarzystwo, a nawet jest gotowa tam pić – tylko po to, aby móc komunikować się. Alkoholik idzie nie na spotkanie z towarzystwem, idzie na drinka, a nawet jest gotów do komunikacji, gdyby tylko pozwolono mu tam pić”. I na zewnątrz te dwie sytuacje mogą być zupełnie nie do odróżnienia.
Etapy rozwoju alkoholizmu. Test „Na jakim jestem etapie?”
Alkoholizm charakteryzuje się silnym psychicznym i fizycznym uzależnieniem od alkoholu i jako patologia przechodzi kilka etapów rozwoju, które charakteryzują się stopniowym wzrostem uzależnienia od alkoholu, spadkiem możliwości samokontroli w stosunku do używania napojów alkoholowych, a także postępującym rozwojem różnych zaburzeń somatycznych spowodowanych przewlekłym zatruciem alkoholowym. Najprostsze zróżnicowanie alkoholizmu opiera się na występowaniu klinicznych i psychicznych objawów uzależnienia od alkoholu oraz częstotliwości i ilości spożywanego alkoholu.
W ramach koncepcji alkoholizmu jako choroby przewlekłej wyróżnia się trzy główne etapy rozwoju alkoholizmu.
Pierwszy etap
W pierwszej fazie alkoholizmu osoba często odczuwa przemożną chęć napicia się alkoholu. Kontrola w stosunku do wypijanej ilości gwałtownie spada. Na tym etapie choroby alkoholowej upiciu się często towarzyszy nadmierna drażliwość, agresywność, a nawet przypadki utraty pamięci w stanie nietrzeźwości. Alkoholik traci krytyczne nastawienie do pijaństwa i ma tendencję do usprawiedliwiania każdego przypadku spożycia alkoholu. Pod koniec pierwszego etapu zaczyna się szybki wzrost tolerancji na alkohol.
Drugi etap
Drugi etap alkoholizmu charakteryzuje się znacznym wzrostem tolerancji na alkohol, stopniowo osiągając najwyższy poziom – „płaskowyż tolerancji”.
Osoba całkowicie traci kontrolę nad piciem. Na tym etapie pojawia się fizyczne uzależnienie od alkoholu – zespół odstawienia alkoholu (tzw. kac), któremu towarzyszą bóle głowy, pragnienie, drażliwość, problemy ze snem, bóle serca, drżenie rąk lub całego ciała. Powstaje błędne koło uzależnienia – wielodniowe pijaństwo, którego nie można przerwać. Ostre przerwanie intensywnego picia bez pomocy medycznej może prowadzić do różnych powikłań, aż do psychozy.
Trzeci etap
Głód alkoholowy wzrasta. Organizm potrzebuje już niewielkiej ilości napojów alkoholowych. Jednocześnie zaburzenia psychiczne prowadzą do coraz większej amnezji. Postępuje degradacja psychiczna, fizyczna i społeczna. Stopniowo pojawia się stan przejściowy, bliski koncepcji „picia bez przerwy” – osoba już nieświadomie doświadcza nietolerancyjnego pociągu do picia. Biorąc pod uwagę, że do stanu upojenia wystarczy nawet niewielka dawka alkoholu (szklanka lub mniej), takie upijanie czasami kończy się całkowitym wyczerpaniem organizmu. W tym momencie zaburzenia psychiczne stają się nieodwracalne, zaczyna się degradacja alkoholowa.
Czy jestem alkoholikiem? Test Baltimorski
Jeżeli odczuwasz, że masz problemy związane z piciem alkoholu, co zaczyna Cię niepokoić – przeczytaj Test Baltimorski i odpowiedz TAK lub NIE na postawione pytania.
Rozpoznanie objawów alkoholizmu to pierwszy krok w kierunku trzeźwości, ponieważ dopóki osoba zaprzecza swojemu uzależnieniu od alkoholu, nie będzie możliwe rozpoczęcie nowego życia.
Kolejny test na alkoholizm jest rozszerzonym w treści szczegółów opisu objawów alkoholizmu.
Oznaką alkoholizmu nr 1 jest utrata kontroli nad piciem
To znaczy:
- Kiedy osoba zaczyna pić, trudno jej przestać.
- Osoba często upija się do stanu głębokiego opilstwa.
- Osoba pije alkohol, dopóki może, dopóki już fizycznie nie będzie w stanie wlać w siebie alkoholu.
- Nie ma znaczenia, jak często dana osoba pije alkohol i jaki rodzaj alkoholu preferuje (może to być nawet piwo).
Objaw alkoholizmu nr 2: ciągłe obniżony nastrój na trzeźwo
Osoba uzależniona od alkoholu charakteryzuje się agresywnością i izolacją w trzeźwości, jest przygnębiona, poirytowana, zawsze z czegoś niezadowolona.
Objaw alkoholizmu nr 3 stanowi gwałtowna zmiana nastroju, gdy zaistnieje okazja napicia się
- Kiedy osoba uzależniona ma okazję napić się, jej nastrój nagle zmienia się na pozytywny, myślenie chwilowo się rozjaśnia, zaczyna zachowywać się energicznie i radośnie.
- Ten objaw alkoholizmu wiąże się z faktem, że osoba uzależniona od alkoholu podświadomie planuje picie, oczekuje go, aby zaspokoić swój głód alkoholowy.
- Kiedy osoba nie pije jest wycofana z rzeczywistości, martwi się i czeka na jakąkolwiek możliwość ucieczki do picia.
- Otrzymawszy długo oczekiwaną okazję zaspokojenia głodu alkoholowego, osoba przebywa w stanie euforii i podniecenia.
Oznaka alkoholizmu nr 4: zaprzeczanie alkoholizmu
- Osoba uzależniona od alkoholu w każdy możliwy sposób zaprzecza swojemu uzależnieniu.
- Broni i uzasadnia swoje użycie, zawsze ma zestaw powodów dla napicia się alkoholu.
- Na próby bliskich i otoczenia wskazujących osobie jej uzależnienie, reaguje ostro i agresywnie.
Objaw alkoholizmu nr 5 – wykorzystywanie każdej okazji do picia
Wszystkie myśli osoby uzależnionej od alkoholu krążą wokół picia w celu złagodzenia napięcia zrodzonego z uzależnienia od alkoholu. Dlatego szuka wszelkich społecznych wymówek, by ukryć swoje uzależnienie i mocny przymus picia.
Czy jestem alkoholiczką? Test dla kobiet uzależnionych od alkoholu
Objawy alkoholizmu u kobiet są podobne do objawów u mężczyzn, ale istnieje szereg różnic. Pierwsze oznaki alkoholizmu u kobiet wyrażają się w ciągłej chęci picia, utracie kontroli nad dawkami alkoholu i regularnym używaniu samego alkoholu. Alkoholizm kobiet jest znacznie trudniejszy do zauważenia niż alkoholizm mężczyzn, ponieważ często kobieta próbuje ukryć ten nawyk przed swoimi krewnymi.
Podstawowymi objawami uzależnienia od alkoholu u kobiet są:
- apatia, depresja i wycofanie,
- utrata zainteresowania mężem i dziećmi,
- wybuchy agresji, płaczliwości i zmienność nastrojów.
Pierwsze objawy alkoholizmu natychmiast pojawiają się w wyglądzie kobiety: tworzą się worki pod oczami, na skórze i nosie pojawia się sieć naczyń włosowatych, puchnie twarz, zmienia się barwa głosu.
Kobieta przestaje o siebie dbać, wygląda niedbale. Krewnych powinien zaalarmować fakt, że kobieta może wieczorem pić sama. Najczęściej na początku jest to butelka wina, później kobieta używa mocniejsze alkohole. Rozmawiając z mężem lub bliskimi, zaprzecza wszelkim oskarżeniom i podejrzeniom choroby.
Alkoholizm kobiet jest znacznie trudniejszy do leczenia niż alkoholizm mężczyzn. Dlatego w tym przypadku szczególnie ważna jest profilaktyka.
Przypuśćmy, że jestem alkoholikiem. Co dalej?
Samemu pacjentowi bardzo trudno jest zrozumieć, że stał się alkoholikiem, ponieważ w większości przypadków nie widzi już środka i nie uważa się za uzależnionego. Warto jednak poważnie się zastanowić, jeśli masz następujące objawy:
- obsesyjne pragnienie spożywania alkoholu pomimo świadomości szkodliwych konsekwencji społecznych,
- obsesyjne pragnienie pozbycia się kaca nie po to, aby było dobrze, ale po to, żeby nie było źle, tj. powstanie zespołu odstawienia alkoholu,
- wzrost częstotliwości i ilości spożywanego alkoholu, tj. zdolność do picia więcej z tym samym efektem,
- skutki zdrowotne związane z piciem – nudności, wymioty, ból wątroby i serca.
I wreszcie, jeśli rozumiesz, że alkohol utrudnia i szkodzi ci w życiu, ale nie możesz mu odmówić, warto abyś zgłosił się do specjalistów. Tylko około 5% pacjentów rozumie, że jest w niebezpieczeństwie i szuka pomocy z własnej woli.
Jednak większość z tych, którzy przychodzą do kliniki samodzielnie, a nie pod naciskiem bliskich, chce tylko pozbyć się zatrucia alkoholem i nie przestać pić na zawsze. Przychodzą, aby złagodzić kac lub z złudnym pomysłem nauczyć się pić w sposób kontrolowany…
Jednak rozwiązanie znajduje się w innej płaszczyźnie – trzeba nauczyć się żyć i nie pić. I to jest możliwe. Da się! – twierdzą absolwenci Ośrodku Uzależnień Terapie TU i TERAZ w Krakowie, którzy mają własne doświadczenia trzeźwienia.
Tylko specjalistyczna terapia alkoholowa może pomóc osobie cierpiącej na alkoholizm. Możesz samodzielnie wykonać więcej niż jeden test na alkoholizm, ale sam nie będziesz w stanie skończyć z nałogiem. Nie zwlekaj! Rozpocznij leczenie choroby alkoholowej tu i teraz!
Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości!
Powiązane artykuły
Program Terapii “TU i TERAZ”. Jak żyć żeby nie pić?
Ideą, która przyświecała tworzeniu programu terapeutycznego "TU i TERAZ", i...
Zachowania świadczące o problemie alkoholowym
Czy jesteś osobą uzależnioną od alkoholu? Czy wiesz, że ważniejsze są rodzaje i...
Czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii?
Jak leczyć się z alkoholizmu? Aby przestać pić, musisz zrozumieć kilka...
Poradnia leczenia alkoholizmu – Gdzie alkoholik może zwrócić się o pomoc?
Osoba chora na alkoholizm nie jest w stanie poradzić sobie sama i rzadko decyduje...