Leczenie uzależnienia od alkoholu
Leczenie uzależnienia od alkoholu nie dotyczy tylko osób, które przestały prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. Choroba ta jest bowiem bardzo podstępna. Używając pojęcia „PODSTĘPNA”, należy mieć na uwadze, że uzależnienie może dotknąć każdego, kto pije nawet niewielkie ilości alkoholu w sposób kontrolowany i jedynie towarzysko. Cienka granica między takim piciem a uzależnieniem może ulec zatarciu niepostrzeżenie i nie ma żadnych reguł, kogo sytuacja taka może dotknąć.
Zależy to od wielu czynników, od indywidualnych predyspozycji, od sytuacji życiowej w danym momencie, od otoczenia, w jakim się obracamy. Trzeba bowiem zaznaczyć, że alkoholikiem jest tak samo pijący codziennie pod sklepem, jak i wykształcony człowiek, który po ciężkim dniu „musi” się zrelaksować przy drinku. Warto być uczciwym wobec siebie, daje to szansę na pracę nad chorobą, zanim zniszczy ona zupełnie Twoją godność.
Terapia dla alkoholików
„NIEULECZALNOŚĆ” alkoholizmu często zniechęca do zaangażowania w terapię dla alkoholików, czasami stanowi powód do podważania jej sensu w ogóle. Bo po co poddawać się leczeniu, skoro nigdy już nie można wrócić do kontrolowanego picia? Odpowiedź jest dosyć prosta – terapia jest niezbędna, by nauczyć się żyć bez alkoholu. Konieczna jest długotrwała praca nad sobą, by dostrzec, że istota uzależnienia nie tkwi w alkoholu – tylko w człowieku. Terapia dla alkoholików uczy, jaka jest różnica między stwierdzeniami „NIE MOGĘ PIĆ” a „NIE CHCĘ PIĆ”. Zrozumienie tego jest kluczem do świadomego, pełnego i trzeźwego życia z wyboru.
Podczas całego procesu związanego z leczeniem alkoholizmu ważna jest także świadomość choroby, wiedza dotycząca jej faz rozwoju oraz mechanizmów sterujących zachowaniem osoby uzależnionej. Dlatego konieczna jest profesjonalna terapia, w trakcie której terapeuci i psychologowie w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie pomagają nie tylko zrozumieć mechanizmy, ale przede wszystkim zmienić sposób myślenia.