Objawy uzależnienia od leków wskazujące na konieczność leczenia lekomanii
Uzależnienie powoduje trwałe zmiany w organizmie, niszczy struktury centralnego układu nerwowego, powoduje trwałe zmiany w psychicznym funkcjonowaniu – głównie w strukturze emocji. Dlatego też celem leczenia lekomanii jest doprowadzenie pacjenta do stabilności zarówno zdrowotnej, jak i emocjonalnej, by nie powrócił on do nałogu po skończonej terapii. Osoby używające środków psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, dopalacze, leki) mają bardzo poważne zmiany psychoorganiczne, zaburzenie myślenia, zaburzenie pamięci. Nieobce im są problemy z kontrolą emocji.
Pewnym sygnałem, że u osoby rozwinęło się uzależnienie od leków i może być konieczne leczenie lekomanii, jest pojawienie się dolegliwości (pogorszenia stanu zdrowotnego) po zaprzestaniu przyjmowania leków lub zmniejszeniu ich dawki. Zwykle obserwuje się następujące objawy:
- ból (zarówno znikomy, jak i silny);
- nerwica wegetatywna (objawami jej są najczęściej: kołatanie serca, odczuwanie silnego
niepokoju, lęku, duszność); - zwiększone pobudzenie;
- zobojętnienie, apatia – tzw. letarg;
- zaburzenia ciśnienia krwi;
- ogólne złe samopoczucie;
- zmiany w biochemii krwi.
Osoba uzależniona od leków cierpi na problemy psychiczne wywołane przedawkowaniem lekarstw. Leki nasenne czy antydepresyjne, będąc w istocie swej środkami psychoaktywnymi, działają podobnie do narkotyków i alkoholu. Leczenie lekomanii to przede wszystkim detoks oraz leczenie terapeutyczne – uświadomienie o szkodliwości przyjmowanych lekarstw oraz zaprzestanie ich użycia.
Jakie są etapy leczenia lekomanii?
Pierwszym krokiem w leczeniu lekomanii jest diagnoza, która obejmuje wywiad z pacjentem, badania fizykalne oraz ocenę psychologiczną. Na podstawie zebranych informacji specjaliści określają stopień uzależnienia i dobierają odpowiednią strategię terapii. Następnie przeprowadzana jest detoksykacja organizmu, która wygląda podobnie, jak w przypadku odtrucia alkoholowego – polega na stopniowym odstawieniu leków oraz wsparciu farmakologicznym w celu złagodzenia objawów odstawiennych.
Po zakończeniu detoksykacji pacjent przechodzi do kolejnego etapu leczenia lekomanii, jakim jest terapia psychologiczna. W trakcie tego etapu uczestniczy on w różnych formach terapii, takich jak indywidualna, grupowa czy rodzinna, które mają na celu zrozumienie przyczyn uzależnienia oraz naukę radzenia sobie z trudnymi emocjami i sytuacjami. Ostatnim etapem leczenia jest resocjalizacja, która ma na celu przygotowanie pacjenta do powrotu do normalnego życia, nawiązanie kontaktów społecznych oraz radzenie sobie z sytuacjami, które mogłyby prowadzić do nawrotu uzależnienia.