Uzależnienie od alkoholu stanowi istotny problem społeczny i zdrowotny, dotykając zarówno mężczyzn, jak i kobiety. W przypadku kobiet jednak konsekwencje zdrowotne mogą być szczególnie poważne, prowadząc do wielu powikłań, zarówno psychicznych, jak i zdrowotnych, dlatego warto wybrać się na terapię dla kobiet z problemem alkoholowym, gdy rozpoznasz u siebie lub bliskiej osoby najczęstsze jego objawy.
Korzystając z okazji, iż czytasz ten tekst, pragnę przekazać Ci pewną ważną informację. Przede wszystkim pamiętaj, że NIE JESTEŚ SAMA. Nas – kobiet uzależnionych od alkoholu – jest znacznie więcej. Więcej jest też kobiet, które chcą zmienić swoje życie, chcą przestać pić lub właśnie przestały, a także takich, które chcą żyć godnie, zgodnie ze sobą i dla siebie.
Dlaczego kobiety piją?
Kobiety najczęściej piją z identycznego powodu, co mężczyźni – po prostu nie radzą sobie ze sobą, z własnymi emocjami, lękami, przepracowaniem, stresem oraz nadmiarem obowiązków. Często ulegają naciskom grupy społecznej. Co jednak istotne, kobiety zazwyczaj piją w samotności, w zaciszu domowym, po wypełnieniu podstawowych obowiązków związanych z rolą pracownika, matki, żony.
Kobiety potrafią utrzymywać bardzo długo swój alkoholizm w dyskrecji, pozorują wizerunek kobiety aktywnej, pracowitej, odpornej na stres. Potrafią latami utrzymywać w tajemnicy przed całym światem stan swojego ducha. Żyją rytmem wieczornego lub „wczesnonocnego” picia. Alkohol staje się antidotum na rozładowanie napięcia, poprawienie humoru, odprężenie, wielokrotnie stanowi lekarstwo na bezsenność.
Co jednak istotne, kobiety dużo częściej niż mężczyźni sięgają po alkohol również z powodów emocjonalnych. Ze względu na bardziej rozbudowaną sferę emocjonalną w stosunku do mężczyzn dużo częściej przeżywają takie uczucia, jak poczucie winy, stany lękowe czy też depresyjne. Można powiedzieć, że kobiety szukają własnej formy samoleczenia, poprzez redukowanie przy pomocy alkoholu nieprzyjemnych dla siebie stanów emocjonalnych. To nic innego jak sprzężenie się problemów alkoholizmu i depresji.